Cr25 over S.branch Kokosing River
Fair Condition54 years old999 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .9 Mi.e.int.cr20 & Cr25 |
| Carries | Cr25 |
| Crosses | S.branch Kokosing River |
| Coordinates | 40.45947, -82.74592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 70.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 999 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931401 |