Tr184 over S.branch Kokosing
Fair Condition126 years old105 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .1 Mi.n.int.cr25 & Tr184 |
| Carries | Tr184 |
| Crosses | S.branch Kokosing |
| Coordinates | 40.46066, -82.74524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 48.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930960 |