Cr184 over S. Branch Kokosing
Good Condition137 years old283 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .9 Mi North Int. Tr179 |
| Carries | Cr184 |
| Crosses | S. Branch Kokosing |
| Coordinates | 40.45833, -82.74500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1889 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 283 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930901 |