Tr184 over S.branch Kokosing
Good Condition126 years old105 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi.n.int.cr25 & Tr184 |
| Carries | Tr184 |
| Crosses | S.branch Kokosing |
| Coordinates | 40.46333, -82.74500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 52.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931061 |