Tr 161 over Alum Creek
Good Condition10 years old325 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.3 Mi. E. Of CR 24 |
| Carries | Tr 161 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 40.43611, -82.84528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931623 |