Tr 21 over Alum Creek
Good Condition10 years old289 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.2 Mi. E. Int. Cr24 |
| Carries | Tr 21 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 40.41861, -82.85278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.6 ft (21.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 289 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932441 |