Cr9 over Whetstone
Good Condition75 years old2,012 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .4 Mi.n.of Int.tr127&cr9 |
| Carries | Cr9 |
| Crosses | Whetstone |
| Coordinates | 40.55173, -82.86275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 238.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,012 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932149 |