Tr126 over Whetstone Creek
Good Condition19 years old1,483 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | N.of Int. Tr127 & Tr 126 |
| Carries | Tr126 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.54528, -82.85417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 289.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,483 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5934583 |