US 40 & Linden AVE over Licking& Muskingum River
Fair Condition42 years old15,552 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .5 M W Of Jct US 22 |
| Carries | US 40 & Linden AVE |
| Crosses | Licking& Muskingum River |
| Coordinates | 39.94006, -82.01496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 905.2 ft (275.9 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 3531.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,552 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 6001351 |