Ramp K Over 5th ST over Ramp K Over 5th Street
Good Condition65 years old8,450 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 2.25 M E Of Jct US 40 |
| Carries | Ramp K Over 5th ST |
| Crosses | Ramp K Over 5th Street |
| Coordinates | 39.94514, -82.00634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 313.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,450 (1976) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001866 |