US 40(main Street) over Muskingum River Canal
Good Condition24 years old5,344 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .5 Mi S Of Jct US 22 |
| Carries | US 40(main Street) |
| Crosses | Muskingum River Canal |
| Coordinates | 39.94043, -82.01255 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 265.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,344 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001394 |