Ramp A Over Mcinti over Ramp A Over Mcintire
Good Condition64 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | Ramp A .05 M N Of I-70 |
| Carries | Ramp A Over Mcinti |
| Crosses | Ramp A Over Mcintire |
| Coordinates | 39.94824, -82.01187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 417.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (1976) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001920 |