Co RD #99 W over Willow Creek
Fair Condition111 years old2,678 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.7 Mi N Of Co RD #48 |
| Carries | Co RD #99 W |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 39.54961, -122.19349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 160.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1937) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,678 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0189 |