Co RD #99w over Wilson Creek Overflow
Good Condition111 years old2,678 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.5 Mi N Co RD #45 |
| Carries | Co RD #99w |
| Crosses | Wilson Creek Overflow |
| Coordinates | 39.55999, -122.19359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 322.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1937) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,678 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0192 |