Co RD #99w over Willow Creek Overflow
Fair Condition111 years old2,678 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.2 Mi N Co RD #45 |
| Carries | Co RD #99w |
| Crosses | Willow Creek Overflow |
| Coordinates | 39.55660, -122.19356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1937) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,678 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0190 |