Co RD #99w over Wilson Creek
Good Condition99 years old2,678 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.4 Mi N CR #45 |
| Carries | Co RD #99w |
| Crosses | Wilson Creek |
| Coordinates | 39.55866, -122.19357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 223.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1954) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,678 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0191 |