Reserve Road over Crutcho Creek
Fair Condition60 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.5 Miles North Of Patrol |
| Carries | Reserve Road |
| Crosses | Crutcho Creek |
| Coordinates | 35.41347, -97.39978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 77.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK01033 |