Rawlings AVE over Tributary Of Crutcho Cre
Poor Condition69 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | Between Twining Drive And |
| Carries | Rawlings AVE |
| Crosses | Tributary Of Crutcho Cre |
| Coordinates | 35.42458, -97.41414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 160.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK05626 |