Air Depot BLVD over Crutcho Creek
Fair Condition60 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.5 Miles North Of Patrol |
| Carries | Air Depot BLVD |
| Crosses | Crutcho Creek |
| Coordinates | 35.41671, -97.40532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK01018 |