Twining Drive over Crutcho Creek
Poor Condition69 years old450 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.25 Miles South Of Golf |
| Carries | Twining Drive |
| Crosses | Crutcho Creek |
| Coordinates | 35.42536, -97.41511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.6 ft (40.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 465.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK05627 |