Twining Drive over Tributary Of Crutcho Cre
Fair Condition69 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.2 Miles From Intersect |
| Carries | Twining Drive |
| Crosses | Tributary Of Crutcho Cre |
| Coordinates | 35.42186, -97.42225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 157.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK05180 |