Mcnarney AVE over Tributary Of Crutcho Cre
Good Condition69 years old700 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.4 Miles From Mcnarney A |
| Carries | Mcnarney AVE |
| Crosses | Tributary Of Crutcho Cre |
| Coordinates | 35.42175, -97.41872 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 136.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK05000 |