Service Road over Sitting Bear Creek
Fair Condition16 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | Service Road |
| Crosses | Sitting Bear Creek |
| Coordinates | 34.66913, -98.41425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 69.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL000039 |