SW 14 TH Co over HWY 61
Fair Condition58 years old81,503 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 0.1 Mi S Of NW Couch |
| Carries | SW 14 TH Co |
| Crosses | HWY 61 |
| Coordinates | 45.52197, -122.68567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.4 ft (68.7 m) |
| Max Span | 138.5 ft (42.2 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1380.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,503 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09282 061 00214 |