NW Couch Burnside over SB On Ramp Conn 5
Fair Condition58 years old90,624 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 005 Mi W Of Portland Cc |
| Carries | NW Couch Burnside |
| Crosses | SB On Ramp Conn 5 |
| Coordinates | 45.52328, -122.68663 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 394.0 ft (120.1 m) |
| Deck Area | 1225.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90,624 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09279 061 00233 |