NW Couch ST over HWY 61 NB Conn 2
Fair Condition58 years old11,118 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 0.5 Mi W Of Portland Cc |
| Carries | NW Couch ST |
| Crosses | HWY 61 NB Conn 2 |
| Coordinates | 45.52362, -122.68575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 280.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,118 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09280 061 00233 |