SW Morrison over HWY 61
Fair Condition58 years old40,751 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 0.1 Mi N Of Taylor ST |
| Carries | SW Morrison |
| Crosses | HWY 61 |
| Coordinates | 45.52095, -122.68565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 154.2 ft (47 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 860.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,751 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09283 061 00207 |