HWY 064 over Willamette River
Fair Condition56 years old97,105 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 0.7 Mi N Oregon City Cc |
| Carries | HWY 064 |
| Crosses | Willamette River |
| Coordinates | 45.36416, -122.60513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2716.9 ft (828.1 m) |
| Max Span | 430.1 ft (131.1 m) |
| Deck Width | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Area | 26085.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97,105 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09403 064 00913 |