HWY 064 Conn over West Bridge Park
Fair Condition56 years old3,798 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | W End Of West Linn Bridge |
| Carries | HWY 064 Conn |
| Crosses | West Bridge Park |
| Coordinates | 45.36295, -122.60832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 615.2 ft (187.5 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 1593.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,798 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09403A064 01140 |