I-205 (hwy 064) Co over HWY 81 (or99e)
Fair Condition56 years old8,085 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | At West Linn Br |
| Carries | I-205 (hwy 064) Co |
| Crosses | HWY 81 (or99e) |
| Coordinates | 45.36531, -122.60036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 184.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,085 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09403R064C00930 |