I-205 (hwy 064) Co over HWY 64 SB To HWY 3
Fair Condition56 years old9,662 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | At West Linn Int |
| Carries | I-205 (hwy 064) Co |
| Crosses | HWY 64 SB To HWY 3 |
| Coordinates | 45.36358, -122.60877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 509.8 ft (155.4 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 1491.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,662 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09403C064C00910 |