I-84 (hwy 006) EB over Uprr & Rieth HWY
Fair Condition57 years old9,015 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 004 Mi E Jct US 30 |
| Carries | I-84 (hwy 006) EB |
| Crosses | Uprr & Rieth HWY |
| Coordinates | 45.67321, -118.83794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 440.9 ft (134.4 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1747.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,015 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09520A006 20788 |