US 30 (hwy 92) over Marys Creek
Fair Condition59 years old11,627 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 008 Mi E Svenson Jct |
| Carries | US 30 (hwy 92) |
| Crosses | Marys Creek |
| Coordinates | 46.16915, -123.67183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 624.0 ft (190.2 m) |
| Max Span | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2206.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,627 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09543 02W 08643 |