US 30 (hwy 92) over Bear Creek
Good Condition59 years old11,627 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 005 Mi E Svenson Jct |
| Carries | US 30 (hwy 92) |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 46.16841, -123.66816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 639.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,627 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09544 02W 08621 |