Walluski Lp Road over Wallooskee River
Fair Condition38 years old450 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 015 Mi NW Of Olney |
| Carries | Walluski Lp Road |
| Crosses | Wallooskee River |
| Coordinates | 46.12060, -123.77670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 269.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11160A060100299 |