Olney Cutoff over N Fk Klaskanine River
Good Condition49 years old338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 010 Mi SE Of Olney |
| Carries | Olney Cutoff |
| Crosses | N Fk Klaskanine River |
| Coordinates | 46.09356, -123.73950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 228.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11172A060400001 |