Youngs River Lp RD over Youngs River
Good Condition46 years old450 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 002 Mi N Youngs River Fal |
| Carries | Youngs River Lp RD |
| Crosses | Youngs River |
| Coordinates | 46.06975, -123.78566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 455.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11170A070100780 |