Olney Cut-off Rd. over S Fork Klaskanine River
Fair Condition49 years old338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 008 Mi SE Of Olney |
| Carries | Olney Cut-off Rd. |
| Crosses | S Fork Klaskanine River |
| Coordinates | 46.08969, -123.74631 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 189.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11171A060400050 |