Bishop-scott Road over Small Stream
Fair Condition55 years old419 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 1 Mi NW Of Yamhill |
| Carries | Bishop-scott Road |
| Crosses | Small Stream |
| Coordinates | 45.36350, -123.20006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 419 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11511 000 |