Hacker Road over Turner Creek
Fair Condition68 years old87 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 4 Mi NW Of Yamhill |
| Carries | Hacker Road |
| Crosses | Turner Creek |
| Coordinates | 45.37583, -123.25528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11518 000 |