Rockyford Road over North Yamhill River
Fair Condition47 years old493 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 4 Mi NW Of Yamhill |
| Carries | Rockyford Road |
| Crosses | North Yamhill River |
| Coordinates | 45.37153, -123.25927 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 301.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 493 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11523 000 |