Pike Road over Turner Creek
Fair Condition67 years old785 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 0.2 Mi W Cty Lim Yamhill |
| Carries | Pike Road |
| Crosses | Turner Creek |
| Coordinates | 45.37173, -123.25867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 91.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 785 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11517 020 00032 |