Kutch Road over Haskins Creek
Fair Condition65 years old74 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 7 Mi W Of Yamhill |
| Carries | Kutch Road |
| Crosses | Haskins Creek |
| Coordinates | 45.32322, -123.33158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 113.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11610F000 |