Fairdale Road over Haskins Creek
Fair Condition59 years old328 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 8 Mi Wnw Of Yamhill |
| Carries | Fairdale Road |
| Crosses | Haskins Creek |
| Coordinates | 45.34312, -123.30087 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 72.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 328 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11548F000 |