Fairdale Road over North Yamhill River
Fair Condition59 years old239 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 8 Mi Wnw Of Yamhill |
| Carries | Fairdale Road |
| Crosses | North Yamhill River |
| Coordinates | 45.36326, -123.33133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 153.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 239 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11536F000 |