Oak Ridge Road over North Yamhill River
Fair Condition70 years old119 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 2 Mi W Of Yamhill |
| Carries | Oak Ridge Road |
| Crosses | North Yamhill River |
| Coordinates | 45.36219, -123.31374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 243.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 119 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11538 000 |