Mill Road over Watson Creek
Fair Condition114 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Buckingham Twp. 2923-h10 |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Watson Creek |
| Coordinates | 40.31647, -75.08057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1912 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1997) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007526 |