Lower Mountain Rd. over Mill Creek
Fair Condition43 years old600 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Forestville Bridge 30c01 |
| Carries | Lower Mountain Rd. |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.30142, -75.04891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 207.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007532 |