Upper Mountain RD over Mill Creek
Fair Condition31 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Buckingham Twp. 24c12 |
| Carries | Upper Mountain RD |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.30910, -75.05190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 199.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007533 |