Holicong Road over Lahaska Creek
Good Condition46 years old250 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Buckingham 2924-d7 |
| Carries | Holicong Road |
| Crosses | Lahaska Creek |
| Coordinates | 40.33288, -75.04297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 53.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (1980) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007534 |